Drugie zaprzysiężenie Baracka Obamy

Bezpieczeństwo będzie hasłem drugiej kadencji Baracka Obamy – uważa politolog Zbigniew Pisarski. Bezpieczeństwo będzie hasłem drugiej kadencji Baracka Obamy. Tak przed uroczystym zaprzysiężeniem amerykańskiego prezydenta przewiduje politolog Zbigniew Pisarski, prezes Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego.

W ocenie eksperta, Barack Obama będzie traktował temat bezpieczeństwa dwutorowo. Chodzi zarówno o stabilność ekonomiczną, jak i kwestię dostępu do broni.

Zdaniem Zbigniewa Pisarskiego, ważniejsza dla Baracka Obamy będzie jednak głośna ostatnio sprawa zaostrzenia przepisów o dostępie do broni. Gospodarka to motyw przewijający się od lat, a ograniczenia posiadaniu broni może go jakimś sensie zapisać w historii – ocenia prezes Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego.

Barack Obama rozpoczyna drugą kadencję z kilkoma zmianami w swoim gabinecie. Jak podkreśla Zbigniew Pisarski, nominacja Chucka Hagla na sekretarza obrony to sygnał, że raczej nie należy się spodziewać nowych amerykańskich interwencji militarnych. Obama nie będzie uprawiał polityki zewnętrznej w sposób aktywny, będzie to bardziej model reaktywny – zaznacza politolog.

Uroczystości związane z prezydencką inauguracją trwają już od soboty. Wówczas miał miejsce „dzień służby”, podczas którego Amerykanie brali udział w czynach społecznych. Wczoraj Barack Obama złożył przysięgę na prywatnej ceremonii w Białym Domu, zaś dziś uczyni to publicznie przy waszyngtońskim Kapitolu. Następnie wygłosi inauguracyjne przemówienie.
IAR/MS

Tagged with:
 

Comments are closed.