Izolowanie Białorusi nie jest skuteczne (newseria.pl)

Wojna dyplomatyczna UE-Białoruś trwa. Państwa unijne wycofują swoich ambasadorów z placówek w Mińsku.Decyzja zapadła po tym, jak prezydent Aleksandr Łukaszenka wyprosił z Białorusi przedstawicieli ambasady Polski i przedstawiciela UE. To reakcja na kolejne sankcje ze strony UE.

Ministrowie ds. europejskich państw wspólnoty zatwierdzili wczoraj kolejne sankcje wobec Białorusi. Tym razem objęły one 19 sędziów i 2 milicjantów, odpowiedzialnych za represje wobec opozycji i łamanie praw człowieka. Na czarnej liście jest już ponad 230 osób związanych z reżimem białoruskim. Niewykluczone, że będzie ich jeszcze więcej. W marcu UE chce dyskutować o sankcjach dla biznesmenów wspierających prezydenta Łukaszenkę.

Zdaniem Zbigniewa Pisarskiego, prezesa Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, obecna polityka UE wobec wschodniego sąsiada nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

– Te sankcje, które były i są nakładane wobec przedstawicieli reżimu białoruskiego, czyli zakaz wjazdu na teren UE czy zamrażanie środków finansowych nie są do końca skuteczne. Cała polityka izolacjonistyczna wobec Białorusi nie jest skuteczna – uważa Zbigniew Pisarski.

I podaje przykład Kuby czy Korei Północnej, które również były karane sankcjami za łamanie praw człowieka.

– To nie są reżimy, które się specjalnie tym przejęły, po prostu nauczyły się żyć samodzielnie. Efekt często jest taki, że uniezależniając się, te kraje i ich despotyczni przywódcy nabierają jeszcze większej pewności, jeszcze bardziej rozkręcają aparat przymusu. My, z kolei, izolując ich pozbywamy się kanałów komunikacji i możliwości rozwinięcia jakiegokolwiek dialogu z nimi – podkreśla prezes Fundacji.

Unia Europejska stawia Białorusi twarde warunki. Jak przypomniał wczoraj rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powrót do dialogu będzie możliwy, jeśli władze w Mińsku zaprzestaną represji wobec społeczeństwa i wejdą na drogę demokratyzacji.

Tagged with:
 

Comments are closed.