Pisarski: Łukaszenka nie przestraszy się słów Obamy (PAP)

Prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, politolog Zbigniew Pisarski ocenił, że prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w Polsce udzielił reprymendy prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence. Jego zdaniem, Łukaszenka jednak się nie przestraszy, bo ma mocnego protektora – Rosję.

Sytuacja na Białorusi była jednym z tematów sobotnich rozmów prezydenta Obamy z polskimi politykami.

Pisarski powiedział w rozmowie z PAP, że „wypowiedź prezydenta Obamy na temat represji rządu białoruskiego wobec opozycji, a szczególnie kandydatów na prezydentów (…) to była jedna z niewielu bardzo konkretnych rzeczy, które prezydent Barack Obama powiedział w trakcie pobytu w Polsce”.

Politolog zaznaczył jednak, że jest w tej kwestii „dość dużym sceptykiem”.

„Zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska prowadzą obecnie wobec Białorusi politykę izolacji, czyli nieutrzymywania kontaktów de facto z władzami Białorusi. W jaki sposób – stawiam pytanie retoryczne – możemy wywierać presję na kraj, z którym się nie komunikujemy? Czy tak samo skutecznie, jak wobec Kuby czy Korei Północnej?” – pytał.

Pisarski zwrócił też uwagę, że Białoruś jako niemal jedyny kraj nie była reprezentowana na piątkowym Szczycie Państw Europy Środkowej w Warszawie (nie było też Serbii i Rumunii). „Według mnie, tego bardzo zabrakło, a polityka izolacjonizmu jest nieskuteczna” – podkreślił.

W jego ocenie, kwestia Białorusi została wywołana podczas wizyty Obamy z inicjatywy polskich władz, przede wszystkim ze względu na sprawę więzionego przez reżim Łukaszenki dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz represji wobec jego żony, które zbiegły się w czasie z wizytą Obamy.

„Można powiedzieć, że Łukaszenka sam wywołał się do tablicy i otrzymał reprymendę z ust szefa współczesnego Rzymu. Na ile ona będzie skuteczna, na ile on się przestraszy? Według mnie, nie przestraszy się, dlatego, że już od dłuższego czasu jest w rękach Rosjan i mając takiego protektora nie musi się bać słów prezydenta Baracka Obamy” – stwierdził.

Źródło: PAP

Tagged with:
 

Comments are closed.