Pisarski: podczas wizyty premiera Japonii zabiegajmy o inwestycje

O przyciągnięcie jak największych japońskich inwestycji – powinniśmy zabiegać podczas wizyty w Polsce premiera Japonii Shinzo Abe – uważa Zbigniew Pisarski, ekspert Fundacji Pułaskiego. W weekend w Warszawie Abe spotka się z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. Zdaniem Pisarskiego najważniejszym celem wizyty premiera Japonii w Polsce będzie próba jeszcze większego zintensyfikowania kontaktów gospodarczych między Krajem Kwitnącej Wiśni a państwami Europy Środkowo-Wschodniej. „Japonia od dawna jest obecna w Polsce jak i w krajach Grupy Wyszehradzkiej, i ma bardzo dobrą renomę. Jest to doskonały przyczółek do tego, aby tę współpracę rozwijać zarówno ekonomicznie jak i politycznie” – uważa ekspert Fundacji im. Pułaskiego.

Według niego podczas tej wizyty Polska powinna zabiegać przede wszystkim o „przyciągnięcie jak największych japońskich inwestycji”. Jak stwierdził, obecnie nie mamy wyboru i musimy dokonać zwrotu w kierunku Azji, podążając za globalnymi trendami.

„Mamy do zaoferowania specjalne strefy ekonomiczne i dość atrakcyjne pakiety dla inwestorów zagranicznych, w związku z czym będzie to okazja, aby próbować +uwieść+ ekonomicznie premiera Japonii. Mam nadzieję, że premierowi Donaldowi Tuskowi się to uda” – powiedział Pisarski.

Podkreślił, że Tusk i Abe wywodzą się ze środowiska liberalnych demokratów. „Ponadto są dość drapieżni w swoich karierach politycznych i bardzo ambitni. Między nimi może pojawić się ta chemia, która bardzo często decyduje o zacieśnieniu współpracy między rządami i znacznie ułatwia współpracę gospodarczą” – uważa Pisarski.

Zdaniem Pisarskiego, „Abenomics” – jak nazywana jest polityka ekonomiczna premiera Shinzo Abe – przynosi efekty, bowiem już zauważalne jest ożywienie gospodarki japońskiej, pozostającej od lat w stagnacji.

„Premier Abe próbuje negocjować z wieloma państwami liberalizację wymiany handlowej i to przede wszystkim sprowadza go do Europy i Polski. Jednocześnie chce skorzystać z faktu, że w Polsce odbywa się szczyt Grupy Wyszehradzkiej, by przekonać przywódców tych państw do poparcia negocjacji ws. umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. To jest ważny cel polityczny tej wizyty” – powiedział Pisarski.

W listopadzie 2012 r. Rada UE dała zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu między UE a Japonią. Pierwsza tura rozmów UE z Japonią w sprawie umowy o wolnym handlu zakończyła się sukcesem. Kolejna runda negocjacji odbędzie w Tokio w dniach 24-28 czerwca.

Ostatnia wizyta premiera Japonii w Polsce miała miejsce w 2003 roku (do Warszawy przybył wówczas szef japońskiego rządu Junichiro Koizumi). W Polsce działa ponad 250 firm japońskich; produkują one głównie części samochodowe, łożyska oraz moduły do telewizorów LCD. Do firm produkujących części samochodowe, które zlokalizowały swoje zakłady na terenie Polski należą m. in.: Toyota Motor, Isuzu Motors, Tokai Gomu, Nihon Gaishi (DPF), czy Sanden. Do firm inwestujących w produkcję łożysk należą Nihon Seiko oraz Tsubaki Hoover

Grupę Wyszehradzką tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. 1 lipca 2012 roku rozpoczęło się polskie przewodnictwo w Grupie, które potrwa do 30 czerwca br.

PAP

Tagged with:
 

Comments are closed.